Velkommen til Frogn og Oppegård kommuners eldre arkiver! Vi oppbevarer arkivmateriale etter de forskjellige samfunnsoppgavene kommunen har hatt. Det vil si at vi blant annet har materiale etter kommunenes administrasjon, økonomiforvaltning, kirke, kultur, skoler, sosial- og helsevesen og tekniske oppgaver.
Folloarkivet er et administrativt samarbeid mellom Frogn og Oppegård kommune som drives under Oppegård bibliotek. Våre oppgaver er å bevare, tilgjengeliggjøre og formidle kommunenes arkiver etter at de er gått ut av bruk, dvs. 25-30 år gamle og ferdig ordnet og katalogisert.
Folloarkivet er foreløpig i etableringsfasen, og mange kataloger, arkivbeskrivelser og andre fremfinningsmidler er ennå ikke klare. Men dersom du ønsker å se arkivmateriale skal vi gjøre vårt beste for å finne frem og gjøre materialet tilgjengelig til bruk i biblioteket.
Riksarkivet har etablert en serie kveldsarrangementer de har kalt ”I en sofa på arkivet – samtaler om historieskriving” Neste arrangement holdes 17. april med temaet Biografen i Riksarkivet.
Vi har lenge arbeidet for å få gjort arkivmaterialet fra kommunene tilgjengelig for publikum. Våre aller første kataloger er nå klare og publisert i den landsomfattende Arkivportalen og lagt ut på våre nettsider i elektronisk form. I tillegg vil du kunne bla i katalogene i papirform i bibliotekene. Katalogene omfatter materialet etter sentraladministrasjonen i Drøbak og Oppegård fram til ca 1962.

Frogn kommune har et pågående prosjekt for å få ordnet, katalogisert og avlevert sine eldre arkiver til Folloarkivet.Vi skal gjøre materialet tilgjengelig for alle interesserte i løpet av 2012 og 2013.
De tre ansatte i prosjektet har sammen med arkivleder laget en nettutstilling i forbindelse med arkivdagen. De har funnet smakebiter både fra arkivene de ordner nå, og fra det som tidligere er avlevert Folloarkivet, felles er temaet "Protest".
Kjære ordfører! Vi i klasse 7D ved...